Étrend cukorbetegeknek

A 40 glikémiás terhelésű napi étrend összeállítását segítő
tábázatok és tanácsok

Elfogyasztandó szénhidrátmennyiség
Reggeli: 10 GL (glikémiás terhelés)
Tízórai: 5GL (glikémiás terhelés)
Ebéd: 10 GL (glikémiás terhelés)
Uzsonna: 5 GL (glikémiás terhelés)
Vacsora: 10 GL (glikémiás terhelés)

A glikémiás terhelés fenti eloszlásán kívül a következőkre figyeljünk:

Reggelire, ebédre, vacsorára az előírt glikémiás terhelésű szénhidrátok mellé, mindig fogyasszunk bőségesen fehérjét (hús, tojás, hal, sajt, stb.). A zsíroktól nem kell félni, hiszen a fehérjékhez hasonlóan vércukor emelkedést nem okoznak, de fogyasztásukat túlzásba ne vigyük.

Az esszenciális (nélkülözhetetlen) zsírsavak, Omega 9, Omega6, Omega3 különböző magok fogyasztásával megoldhatjuk. Pl: tökmag, dió, napraforgómag, lenmag, mandula, pisztácia, szezámmag, köles, mák, mogyoró.

A magvak glikémiás terhelése alacsony.

MennyiségGlikémiás terhelés
Mogyoró 50g 1
Kesudió 50g 3
Dió 50g 1
Mandula 100g 1
Mák 50g 2
Tökmag 100g 1
Pisztácia 50g 1

Ha müzlit fogyasztana, a fenti magvakból állítsa össze, mert a szárított gyümölcs glikémiás terhelése magas. Ha édes müzlit enne, a tejbe tehet egy kis folyékony sztíviát, vagy xilitet.


Ha a tízóraira, vagy az uzsonnára friss gyümölcsöt fogyasztana, az alábbiakban találja a gyümölcsfajták 5 glikémiás terhelésű adagjait:

Málna 200g
Eper 200g
Meggy 200g
Grapefruit (1/2 darab) 200g
Körte 140g
Sárgadinnye 140g
Görögdinnye 140g
Szilva 120g
Őszibarack 110g
Sárgabarack 110g
Narancs 110g
Alma 110g
Kivi 100g
Ananász 75g
Szőlő 70g
Mangó 70g
Banán 50g

Tejtermékek 5 glikémiás terhelésű mennyiségei:

Tej 300ml
Joghurt 300ml
Kefir 320ml
Gyümölcsös joghurt 100ml
Tejföl 300ml
Túró 300g
Fagylalt 1gombóc, 40g
"Rizstej" 100ml
"Szójatej" 180ml

Kenyérféleségek, pékáruk 5 glikémiás terhelést okozó mennyisége:

Fehérkenyér, kifli, zsemle 15g
Teljes kiőrlésű rozskenyér 23g
Teljes kiőrlésű búzakenyér 17g

Ezen mennyiségek csak fél vékony szeletet jelentenek, az alacsony glikémiás terhelésű étrendben a pékáruk mennyiségét csökkenteni kell.

Ha nem tudja a kenyérfogyasztást ennyire lecsökkenteni, ajánlom a csökkentett szénhidráttartalmú pékárukat. Válassza például a csökkentett szénhidráttartalmú cipót (Aldi), vagy a Trend+ Fitt&Well kenyeret (Lidl) melyek szénhidráttartalma 6,4g, szemben a hagyományos kenyérfélék 40-45g-jával. Fehérjetartalmuk magas, 20% feletti, ezért ezekből akár 120g is fogyasztható 5 glikémiás terhelés mellett.


Ebédhez köretek 10 glikémiás terhelésű mennyisége:

A köreteknél a főtt sülyt adom meg, hiszen pl. a száraztészta főzés után 2,5-ször nehezebb lesz.

Rizs 70g
Durum tészta 90g
Főtt burgonya 90g
Sült burgonya 60g

A 10 glikémiás összterhelésű köretekhez mindig fogyasszunk bőségesen fehérjét!


Párolt és leveles zöldségekből készült köretek

Pároláshoz használt leggyakoribb zöldségek: kelbimbó, brokkoli, cukkini, karalábé, karfiol, padlizsán, patiszon, sárgarépa, zöldbab, zöldborsó. Ezen zöldségekből 3-4 félét érdemes együtt párolni. A párolt zöldségköretek 120g -jának glikémiás terhelése 3-4.
Kerüljük a répát és a zöldborsót, mert e két zöldségnek a többivel azonos mennyiség esetén nagyobb a glikémiás terhelése.


Saláta köretek

Saláta köretekhez használt zöldségek: uborka, paradicsom, paprika, hagyma. Ezen köretek 120 g-jának glikémiás terhelése 2-3.


Leveles zöldségköretek

Leveles zöldségköretekhez használt zöldségek: Kelkáposzta, káposzta (vörös, fehér), jégsaláta, rukkola, madársaláta, bébispenót, Ezen salátákra reszelhetünk sárgarépát 120g leveles zöldségköret glikémiás terhelése 1-2.

Ha a leveles zöldségköretet, vagy salátaköretet leöntjük ecetes lével, melyet folyékony Steviával ízesítünk, glikémiás terhelését csökkenteni tudjuk.


Egyéb köretfajták:

MennyiségGlikémiás terhelés
Konzerv, vagy főtt bab 120g 8
Konzerv vagy főtt lencse 120g 8
Főtt árpagyöngy 120g 8
Zöldborsó 120g 8

Laktató köret ötletek:

Párolt zöldségek 120g-ja mellé fogyaszthatunk 120g babot, vagy 120g lencsét, vagy 120g főtt árpagyöngyöt.
Ugyanígy 120g saláta, vagy 120g leveles zöldségköret mellé választhatunk 120g főtt babot, vagy 120g főtt lencsét, vagy 120 árpagyöngyöt, vagy 120 g zöldborsót.

Az így elkészített köret glikémiás terhelése 10.

A diétába ajánlom beépíteni a DIABELL nevű cukorbetegek étrendjébe illeszkedő bio-árpa italport.

40 glikémiás terhelésű étrendbe a DIABELL könnyen beilleszthető, hiszen egy adagjának (50g) számított glikémiás terhelése 5, ha 3-4 dl vízzel fogyasztja. 3-4dl tejjel vagy joghurttal fogyasztva, glikémiás terhelése 10. Tehát a cukorbetegek DIABELL-el bármely étkezésüket kiválthatják.

  1. A DIABELL adagonként tartalmaz 4g vízben oldható rostot, beta-glükánt és glükomannátot. Ezek a rostok vércukor emelkedést gátló hatásukat akkor tudják kifejteni, ha adagonkénti mennyiségük eléri a 3g-ot. A rostok ezen kívül hozzájárulnak a immunrendszer normális működéséhez és csökkentik a cukorbetegek koleszterin szintjét.
  2. DIABELL Low GL Formula
  3. A DIABELL tartalmaz olyan márkázott fahéj kivonatot, melynek MHCP tartalma 90%-os. Az MHCP a fahéjkivonat azon összetevője, mely képes az inzulin hatását utánozni, képes aktiválni az inzulinreceptorokat, így az inzulinrezisztenciát és az inzulin szükségletet is csökkentheti. A Magyarországon forgalomban lévő legtöbb fahéj kivonaton nincs feltüntetve az MHCP tartalom, ezért hatásosságuk kérdéses. A 90% MHCP hatóanyagot tartalmazó fahéjkivonat az átlagos fahéjkivonatokhoz képest 20x magasabb ára miatt nem terjedt el a boltok polcain.
  4. A DIABELL tartalmaz jól felszívódó formában krómot. A króm annyira hatásos, hogy több tanulmányban kimutatták, hogy króm szedése annyira stabilizálta a vércukorszintet, hogy 2-3 hónap után a gyógyszeres kezelés elhagyható volt. Ehhez viszont a szokásos 40mcg mennyiségnek a tízszeresére, 400 mcg-ra volt szükség. A DIABELL ezen hatásos mennyiségben tartalmazza adagonként a krómot. Ez még mellékhatás nélkül, biztonságosan alkalmazható dózis.
  5. A DIABELL-ben lévő Gymnema Sylvestre egy indiai gyógynövény, magyar jelentése cukor-pusztító, csökkenti az édes ételek utáni vágyat, valamint több tanulmányban kimutatták, hogy a vércukorszintet és a glikolizált hemoglobin szintjét is képes csökkenteni.
  6. A DIABELL-ben lévő Mária-tövis 80%-ban tartalmazza a szilimarin nevű aktív hatóanyagot, mely az inzulinrezisztenciát csökkentheti. A köznapi hiedelemmel ellentétben a diabétesztől nem a hasnyálmirigy, hanem a máj szenved a legjobban. Szövetminta vételekből kiderült, hogy a cukorbetegek 90%-ának májában kóros elváltozásokat találtak. Ezért a cukorbetegeknek fokozottan szüksége van a májvédő szilimarinra.
  7. A DIABELL-ben lévő cink fontos szerepet tölt be a szénhidrát anyagcserében. Az inzulin térszerkezetének stabilizálását is a cink végzi, ezen kívül a vércukorszint szabályozásához is nélkülözhetetlen.
  8. A diabeteszesek magnéziumszintje általában alacsony, minél alacsonyabb a magnéziumszint, annál súlyosabb a cukorbetegség. Több tanulmányban adtak cukorbetegeknek magnéziumot és vércukorszintjük, inzulinszintjük csökkent, ezért a DIABELL magnéziumot hozzáadott formában is tartalmaz.
  9. A DIABELL-ben lévő Glutamin aminosav hozzájárul a hasnyálmirigyben lévő béta sejtek normális működéséhez, a glutamint a bél és az agy üzemanyagként képesek használni, így hipoglikémiában jótékony hatású. Ezen kívül csökkenti a cukoréhséget, és segít az inzulinrezisztencia enyhítésében.
  10. Antioxidáns hatásuk miatt a DIABELL-ben lévő C-vitaminra, alfa lipponsavra és citrus bioflavonoidra a cukorbetegeknek fokozott szüksége van. A C-vitamin ezen kívül védi a cukorbetegek szemét, mert a diabéteszben felhalmozódó szemkárosító szorbitol mennyiségét csökkenti. Az alfa lipponsav segíti a működését, a C-vitamint visszaalakítja antioxidánssá.
  11. A DIABELL-ben lévő árpacsíra további 60 makro- és mikroelemmel látja el szervezetünket, és biztosítja az alacsony glikémiás indexű szénhidrát összetevőt. Az árpa aminosav összetétele az anyatejéhez hasonló, de annál még koncentráltabb, pótolja a glikolizáció által tönkretett fehérjéket. A szénhidrát anyagcserében fontos szerepet betöltő B-vitaminok mennyisége a csírázás alatt az árpában megduplázódik.

Ez a DIABELL-hez hozzáadott 10 alkotórész együtt olyan hatásos, hogy a visszajelzések szerint, napi rendszerességű fogyasztásával, minimális étrendi változtatások mellett az emberek többségének 3 hét elteltével csökkent a vércukorszintjük.

Azt kell eldöntenie, hogy például a reggelire, illetve vacsorára szánt pénzét egészségtelen, magas glikémiás terhelést okozó, tápanyagszegény ételekre költi, vagy a tápanyagban gazdag alacsony glikémiás terhelésű DIABELL-t választja. Megvásárolható az étkezésre szánt konyhapénzből, hiszen a DIABELL egy komplett étkezést helyettesít. Ezen kívül a DIABELL-hez hozzáadtuk azokat a hatásos növényi kivonatokat, rostokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat, melyekre a cukorbetegeknek fokozott szüksége van. Ha ezeket az anyagokat külön, táplélékkiegészítő formájában vásárolná meg, Önnek ez 10 000 Ft. körüli összegbe kerülne. A DIABELL ezeket bónuszként tartalmazza, ezért ár-érték aránya kiváló.


KIPRÓBÁLOM A DIABELL-t >>>

Amennyiben gyógyszert szed, vagy inzulint kap a 40 glikémiás terhelésű diéta elkezdése előtt ne felejtsen el konzultálni kezelőorvosával. A biztonságos diétához idővel szükséges lesz a a gyógyszer és inzulin adag csökkentése.

Azok a cukorbetegek, akik nem szednek gyógyszert és inzulint sem kapnak, azonnal megkezdhetik a 40 glikémiás terhelésű diétát.

Küzdjük le együtt a cukorbetegséget!